Medium: «Місцеві ради переходять на електронне голосування»

Українські програмісти стверджують, що сучасні технології можуть в рази підвищити ефективність роботи місцевої ради і заощатити кошти громади. Як один із ІТ-продуктів, які дозволяють це зробити, називають системи електронного голосування. Ми вирішили дізнатися, чи відповідають ці твердження правді, і наскільки вигідно територіальній громаді впроваджувати систему електронного голосування. Про це спілкувалися з Олексієм Коломойцем, директором ІТ-компанії, яка створила систему електронного голосування «Єдність» та займається її установкою в місцевих радах по всій Україні.

Олексій Коломієць, директором ІТ-компанії, яка створила систему електронного голосування «Єдність»

Олексій Коломієць, директором ІТ-компанії, яка створила систему електронного голосування «Єдність»

– Олексію, на початку нашого інтерв’ю маємо деталізувати, що ж таке «система електронного голосування», щоби всім нашим читачам була зрозуміла тема розмови.

– Всі ми бачили, як голосують у Верховній Раді та обласних радах — за допомогою пультів та карток. Це і є система електронного поіменного голосування. Складається вона із спеціального програмного забезпечення, яке працює на певному обладнанні. Серед найбільш ранніх видів — картково-пультові системи. Серед останніх розробок — системи, які працюють на планшетах. В останні півтора роки такі системи почали масово з’являтися у місцевих радах по всій Україні. Найактивніше їх встановлюють районні, міські та ради об’єднаних територіальних громад.

– Що ж стало стимулом до змін? Чому все більше місцевих рад переходять на системи електронного голосування?

– Факторів декілька. По-перше, розвиток технологій. По-друге, буква закону. Так, на початку минулого року вступили в дію зміни до законодавства України про місцеве самоврядування, якими Верховна Рада зобов’язала місцеві ради приймати рішення у форматі поіменного голосування. Зі змінами процес розгляду питань у радах зі значною кількість депутатів почав займати багато часу. Адже голосують зазвичай в ручному режимі. Кожному депутату потрібно вставати і оголошувати свою позицію — «за», «проти», «утримався». Ці постійні «переклички» затягують пленарне засідання сесії. Особливо, якщо в порядку денному багато питань. До речі, ми очікуємо, що в найближчий час Україну чекає наступна хвиля установок систем електронного голосування. Адже децентралізація набирає обертів, створюється все більше об’єднаних громад, на які передаються додаткові повноваження. А це, зрозуміло, позначиться на кількості питань в порядку денному.

– Тобто, основна перевага системи електронного голосування — економія часу на проведенні сесій?

– Не зовсім. Так, щоб проголосувати за допомогою програми, яка встановлюється на планшети депутатів, потрібно менше хвилини. Але підвищення продуктивності роботи ради — не єдина перевага. Окрім цього, програма дозволяє депутатам записатися на виступ, переглянути проекти рішень, додатки та правки до них, порядок денний, протоколи голосування, здійснити пошук по документам.

– А яка вигода від впровадження системи електронного голосування для простих жителів територіальної громади?

– Головна вигода для громади — підвищення прозорості роботи місцевої ради. Система електронного голосування дозволяє оперативно формувати електронні звіти результатів голосування і вивантажувати їх на сайті ради. І кожен житель територіальної громади зайшовши на сайт ради зможе відразу ж по закінченню пленарного засідання дізнатися, як голосував кожен обранець. Це, у свою чергу, підвищує відповідальність депутатів перед виборцями.

– Розроблена вашою компанією система називається «Єдність», чому саме така назва?

– Ми довго обирали назву для нашої системи. Перебрали сотні можливих варіантів. У результаті зупинили свій вибір на «Єдності». Цією назвою ми хотіли продемонструвати необхідність згуртованості і єдності зусиль депутатського корпусу задля добробуту їх міста, району, області. Особливо нинішній непростий для країни час це особливо важливо.

– А як працює система «Єдність»?

– Все дуже просто. Перед початком сесії депутати отримують планшети, де встановлена відповідна програма. Для її запуску на планшетах депутати авторизуються за допомогою персональних логіна та пароля. Після винесення питання на голосування на екрані з’являється 3 позиції і кожному депутату пропонується натиснути одну із клавіш «за», «проти», «утримався». Після завершення часу голосування на демонстраційний екран у залі виводяться результати та стан рішення: прийнято/не прийнято. Все — швидко і без помилок, що є однією з основних переваг системи.

– Як ви думаєте, чи всі депутати зуміють освоїти планшет? Адже в радах є люди старшого віку.

– Наша система не складніша за мобільний телефон. Ми детально проробляли її функціонал, розміщення клавіш, або зробити її максимально простою та інтуїтивно зрозумілою. Для цього консультувалися із депутатами. В результаті сьогодні, щоб навчитися користуватися системою, достатньо невеликого інструктажу і трохи попрактикуватися роботі на планшеті.

– А як щодо цін на системи електронного голосування?

– Якісно розроблена система електронного голосування з кількарівневим захистом від несанкціонованого втручання сьогодні коштує не дешево. Проте все більше місцевих рад впроваджують подібні рішення. І справа не лише у змінах в законодавстві. Ті місцеві ради, які встановили якісні системи голосування, діляться позитивним досвідом і подібні рішення з’являються у сусідніх радах. До того ж, ради з часом розуміють, що купівля системи електронного голосування допомагає заощадити — ніяких витрат на друк документів на папері, жодних витрат на замовлення нових карток для депутатів кожного нового скликання. За результатами нашого спілкування з депутатами та приблизними підрахунками, система може окупитися вже за рік, якщо мова йде про раду, де більше 25–30 депутатів. І кожен наступний рік роботи такої системи — це економія коштів місцевої громади. І коли порахувати економію в межах області, то побачимо доволі значну суму, яку громади можуть витратити на соціально значимі речі: ремонт дитячих садочків, будівництво доріг, вуличне освітлення.

Джерело статті: сайт Medium 

Статті